אוספים
אגף אדמונד ולילי ספרא לאמנויות   בית טיכו

בית טיכו

הדפסשלח לחבר
 
בית טיכו  ממוקם במרכז העיר, והוא רווי אווירת ירושלים של פעם ואמנותה של הציירת הישראלית האהובה אנה טיכו
(1980-1894), ובצדם תערוכות מתחלפות של אמנים מובילים. הוסיפו לביקור בבית טיכו עיון בספרים שבספריית האמנות וסיימו בארוחה קלה במסעדת הגן של בית טיכו, והרי לכם חוויה מושלמת של רוגע, ממש במרכז העיר, הכניסה חופשית.
כתובת:
רח’ הרב קוק 7, ירושלים (בקרבת כיכר ציון)
טל’: 6245068-02, 6244186-02

שעות הפתיחה:
ימים א’, ב’, ד’, ה’ 10:00-17:00

יום ג’ 10:00-22:00
יום ו’ וערבי חגים 10:00-14:00

בית טיכו ייסגר למיזם חידוש החל ב-31 באוגוסט

30 שנה מלאו לבית טיכו – השלוחה של מוזיאון ישראל במרכז העיר, ובה תערוכות, קונצרטים, הרצאות ובית קפה – והגיעה העת לחידוש מבנה האבן המיוחד הזה. שעריו ייפתחו שוב באביב 2015 עם מערך חדש של תצוגות קבע המספרות על הבית ודייריו – רופא העיניים ד”ר אברהם ואשתו הציירת אנה טיכו – תערוכות מתחלפות ומסעדה, והבית ייעשה נגיש לכול.


תערוכה 
רגעים בצנעא: תצלומי יחיא חייבי, 1930 – 1944
בתקופה שבתימן לא היו צלמים מקומיים – צילם יחיא חייבי את הקהילה היהודית שהיה חלק ממנה, כמו גם אירופאים שפגש במרפאה האיטלקית שעבד בה. האוסף שלו כולל תצלומים נדירים של בני משפחת המלוכה ושל אירועים ציבוריים שהיו אסורים בזמנו לצילום. תצלומיו נותנים מבט מרתק על צנעא בתקופה שלפני המודרניזציה. 
עד 29 באוגוסט


 


בית טיכו

בית טיכו הוא אחד הבתים הראשונים בירושלים שנבנו מחוץ לחומות העיר העתיקה. הוא נבנה במחצית השנייה של המאה ה-19 על-ידי נכבד ערבי. משפחתו של זייפן העתיקות הנודע שפירא היתה בין המשפחות הראשונות שהתגוררו בו הבית מתואר בזיכרונותיה של בתו, מרים הארי,
(La petite fille de Jerusalem).

ד”ר אברהם אלברט טיכו ודודניתו אנה נולדו בסוף המאה הקודמת במורביה, אז חלק מן האימפריה האוסטרו-הונגרית. ד”ר טיכו השלים את לימודי הרפואה שלו בווינה והתמחה ברפואת עיניים בבית החולים “רודולף”. אנה החלה ללמוד אמנות בגיל 15, אף היא בווינה. ב-1912 נשלח ד”ר טיכו על-ידי הארגון הפרנקפורטאי “למען ציון” לפתוח מרפאת עיניים בירושלים. אנה נסעה בעקבותיו, והשניים נישאו באותה שנה. המפגש עם הנוף הירושלמי, על גבעותיו הטרשיות, הותיר רושם כה עז על אנה, עד כי התקשתה לצייר במשך שנים מספר. היא שבה לצייר בעת שהותה בדמשק, לשם נשלח בעלה במהלך מלחמת העולם הראשונה. בני הזוג טיכו רכשו את הבית בשנת 1924. הם הסבו את הקומה התחתונה למרפאת עיניים ששירתה את אוכלוסיית ירושלים, עשירים ועניים כאחת, עד מותו של הד”ר טיכו ב-1960.

 

                

אנה שימשה כסייעת במרפאה. בד בבד החלה לצאת אל חיק הטבע ולהעלות על הנייר רישומי נופים הרריים ותיאורי דמויות ירושלמיות. גם כאשר שלחה את ידה במדיה אחרים, נותרו נושאי יצירתה כשהיו ברישומיה. בשנות חייהם הארוכות היו בני הזוג טיכו פעילים בחיי החברה והתרבות של ירושלים. לאחר מות בעלה המשיכה אנה לחיות וליצור באותו בית עד יום מותה ב-1980. לאמנותה יצאו מוניטין, ורישומיה מצויים במוזיאונים רבים בארץ ובעולם. אנה טיכו זכתה בתוארי כבוד ובפרסים רבים, ששיאם הכתרתה ככלת פרס ישראל בשנת 1980.כאות הוקרה לאהבתה לירושלים הורישה אנה טיכו את הבית על אוספיו וספרייתו לאנשי העיר כדי שישמש כמרכז אמנות לשירות הציבור.הבית כולל:

 • תערוכה מיצירותיה של אנה טיכו, אוסף חנוכיות של ד”ר אברהם טיכו, תערוכות מתחלפות.
 • בית קפה בגינה, מציע ארוחות קלות. 
 • פתוח בימים א’-ה’ בין השעות 10:00-24:00 
  בימי ו’ בין השעות 10:00-15:00
  ובמוצאי שבת מצאת השבת ועד חצות.

 • ערבי גבינות ויין לצלילי ג’אז
  בימי ג, 20:30, במסעדת ירושלים הקטנה
  ערב גבינות ויין בליווי מוזיקת ג’אז, מזנון עשיר של גבינות, סלטים, מיני לחם, מרק, פסטות ויין.

  הזמנות בטל’ 6244186, למנויי המוזיאון ולחברי אגודת הידידים 10% הנחה

  

 
 
  בניית אתרים  בניית אתרים